Fun Fun Fun Fest schedule released #FFFfest

Fun Fun Fun Fest schedule released

Fun Fun Fun Fest

AUSTIN — With just more than two weeks to go until the festival, Fun Fun Fun Fest has announced set times for the 10th annual festival and official FFF Nites shows.

Gates open at noon daily at Auditorium Shores from Nov. 6-8, and headliners will perform on the Orange Stage nightly, with Chvrches headlining Friday, Jane’s Addiction on Saturday and D’Angelo and the Vanguard closing out the fest Sunday night.

Nites shows will take place at The Mohawk, The Sidewinder, The Parish, Cheer Up Charlie’s, Beerland, ACL Live and more downtown locales. Many Nites events are free with a festival wristband, but some require tickets or RSVPs.

Organizers are offering festival-goers the opportunity to pick up festival tickets in person at the offsite “Funderdome,” located at 908 East Fifth Street #106c and open from 10 a.m. to 10 p.m. daily from Oct. 19 to Nov. 8. The Funderdome will also feature nightly programming like Nintendo Night, Uno Death Match and a costume contest. Go here for a full list of Funderdome programming.

Go to funfunfunfest.com for tickets, the Nites schedule and more details about the festival.

Fun Fun Fun Fest Schedule (All times CT and p.m.)

FRIDAY, Nov. 6:

ORANGE STAGE

  • 12:30 – 1:00: Think No Think
  • 1:20 – 2:00: Creepoid
  • 2:25 – 3:10: Mikal Cronin
  • 3:35 – 4:20: Viet Cong
  • 4:45 – 5:30: Toro Y Moi
  • 5:55 – 6:45: ANTEMASQUE
  • 7:15 – 8:15: Cheap Trick
  • 8:45 – 9:45: CHVRCHES

BLUE STAGE

  • 12:30 – 12:50: Kembe X
  • 12:55 – 1:25: Two-9
  • 1:45 – 2:25: Bayonne (Roger Sellers)
  • 2:55 – 3:35: Bomba Estereo
  • 4:00 – 4:45: Slow Magic
  • 5:10 – 6:00: Peaches
  • 6:25 – 7:15: Hudson Mohawke
  • 7:35 – 8:20: Rae Sremmurd
  • 8:45 – 9:45: ScHoolboy Q

BLACK STAGE

  • 12:30 – 1:00: Future Death
  • 1:20 – 1:50: Nothing
  • 2:10 – 2:45: Mutoid Man
  • 3:05 – 3:25: Dwarves
  • 3:45 – 4:30: Parquet Courts
  • 4:55 – 5:40: Babes In Toyland
  • 6:05 – 6:55: Converge
  • 7:25 – 8:15: Drive Like Jehu
  • 8:45 – 9:45: Coheed and Cambria

YELLOW STAGE

  • 12:40 – 1:20: Greetings from Queer Mountain
  • 1:20 – 1:30: Saffron Herndon
  • 1:30 – 2:10: Bad Example
  • 2:10 – 2:30: Derrick C. Brown
  • 2:30 – 3:00: Eugene Mirman
  • 3:00 – 3:40: Altercation Punk Comedy
  • 3:40 – 3:55: Chris Cubas
  • 3:55 – 4:25: Kurt Braunohler
  • 4:25 – 5:10: Tig Notaro
  • 5:30 – 6:15: TOPS
  • 6:35 – 7:20: Benjamin Booker
  • 7:40 – 8:30: The King Khan & BBQ Show

SATURDAY, Nov. 7:

ORANGE STAGE

  • 12:30 – 1:00: A Giant Dog
  • 1:20 – 2:00: Joanna Gruesome
  • 2:20 – 3:00: Speedy Ortiz
  • 3:20 – 4:05: Charlatans UK
  • 4:30 – 5:15: Fuzz
  • 5:40 – 6:30: American Football
  • 7:00 – 8:00: RIDE
  • 8:30 – 9:45: Jane’s Addiction

BLUE STAGE

  • 12:30 – 1:00: SURVIVE
  • 1:20 – 1:50: Roosevelt
  • 2:10 – 2:50: Shamir
  • 3:10 – 3:50: Anamanaguchi
  • 4:10 – 4:50: Joey Bada$$
  • 5:00 – 5:50: Gesaffelstein (DJ Set)
  • 6:15 – 7:00: Neon Indian
  • 7:25 – 8:20: Grimes
  • 8:45 – 9:45: Wu-Tang Clan

BLACK STAGE

  • 12:30 – 1:00: American Sharks
  • 1:20 – 2:00: La Dispute
  • 2:20 – 3:00: Head Wound City
  • 3:20 – 4:10: F***** Up
  • 4:35 – 5:25: American Nightmare
  • 5:55 – 6:45: Desparecidos
  • 7:15 – 8:15: Gogol Bordello
  • 8:45 – 9:45: NOFX

YELLOW STAGE

  • 12:20 – 1:00: Master Pancake’s Saturday Morning Cartoons
  • 1:00 – 1:40: The Secret Group (Houston Comics)
  • 1:40 – 2:20: Sanbox with Rob Gagnon
  • 2:20 – 3:15: Dr. Scott Bolton (NASA Scientist)
  • 2:50 – 3:15: GZA (The Science of Hip Hop)
  • 3:15 – 3:30: Gad Elmaleh
  • 3:30 – 3:55: Sabrina Jalees
  • 3:55 – 4:25: Lucas Bros
  • 4:25 – 5:10: Doug Benson
  • 5:30 – 6:15: East Cameron Folkcore
  • 6:35 – 7:20: Cass McCombs
  • 7:40 – 8:30: Murder By Death

SUNDAY, Nov. 8:

ORANGE STAGE

  • 12:30 – 1:00: Ringo Deathstarr
  • 1:20 – 1:50: Golden Dawn Arkestra
  • 2:10 – 2:50: Grifters
  • 3:10 – 3:50: Broncho
  • 4:10 – 4:50: Alvvays
  • 5:10 – 5:55: The Growlers
  • 6:35 – 7:35: Chromeo
  • 8:15 – 9:45: D’Angelo and the Vanguard

BLUE STAGE

  • 12:30 – 1:00: Keeper
  • 1:15 – 1:45: The Outfit, TX
  • 2:00 – 2:40: Lido
  • 2:55 – 3:40: Afrika Bambaataa
  • 3:55 – 4:40: Doomtree
  • 5:00 – 5:45: Big Freedia
  • 6:10 – 6:55: MSTRKRFT
  • 7:25 – 8:15: Future Islands
  • 8:45 – 9:45: ODESZA

BLACK STAGE

  • 12:30 – 1:00: Together PANGEA
  • 1:20 – 2:00: Powertrip
  • 2:20 – 3:00: Title Fight
  • 3:20 – 4:05: OFF!
  • 4:35 – 5:25: Chain of Strength
  • 5:55 – 6:45: Dag Nasty
  • 7:15 – 8:15: L7
  • 8:45 – 9:45: Venom

YELLOW STAGE

  • 12:20 – 12:55: The New Movement
  • 12:55 – 1:35: ATX Comedy Hour
  • 1:35 – 2:15: Air Sex Championships
  • 2:20 – 2:40: Lil Freckles
  • 2:45 – 3:15: Eric Andre
  • 3:15 – 3:55: Todd Barry
  • 3:55 – 4:25: Big Freedia Twerking Lessons
  • 4:30 – 5:10: Andrew W.K. (Motivational Speaking)
  • 5:30 – 6:15: Steve Gunn
  • 6:35 – 7:20: Andrew Jackson Jihad
  • 7:40 – 8:30: BADBADNOTGOOD

Comments

Comments

Leave a Reply

Share This

Share This! Thank you for supporting TJF

Share this post with your friends!

%d bloggers like this: